Škola není místem k vlastním názorům

2. března 2016 v 18:58 | Jeffy Black |  Hlouběji než se zdálo
Jakožto žák střední školy se často setkávám s problematikou, která se zaobírá názory ze stran žáků a učitelů. Myslím si, že nemusím zdůrazňovat, že názory žáků jsou často utiskovány, umlčovány, či zavrhnuty bez jakéhokoliv pokusu o jejich pochopení. Myslím si, že pakliže se vyučovací hodina stane byť na malý okamžik diskuzí, měl by být kantor ochoten vyslechnout si názory, které mu jsou nabízeny. O to více by tak měl učinit, pakliže své vlastní názory servíruje žákům, v některých případech bych si dovolila říci, že jim je vnucuje.
Proč tomu tak ovšem není, jsem nikdy nedokázala pochopit. Ano pro mou osobu může být zajímavé a přínosné slyšet názor člověka, jenž je o něco starší než já a má v životě více zkušeností, tento fakt nepopírám. Co ovšem nechápu je to, proč bych k dané problematice nemohla přispět i názorem mé mladičké nerozvážnosti. Proč jsem umlčována, pakliže nesouhlasím s názorem vyučujícího, i přes to, že svůj nesouhlas vyjadřuji klidně a diplomaticky?
Čím dál tím častěji mám pocit, že učitelé by ze svých žáků nejraději vychovali poslušně přikyvující ovečky, které si neumí udělat vlastní názor, či se ho bojí vyjádřit, protože by tím vyšli z řady bečícího stáda. Toto je ovšem fakt, který já osobně odmítám přijmout, jakožto student i člověk, jenž má právo na hlasitý projev svého osobního názoru.
Nechci být umlčována, nechci být argumentována tím, že takhle to prostě není. Vysvětlete mi proč, tomu tak nemůže být. Jak se mám stát člověkem, který je prospěšný společnosti, když jsem nucena sedět, mlčet a tvářit se, že jsem se vším spokojená. Takhle si svou budoucnost nechci představovat.
Jenže zkuste být v roli žáka, co nějakým způsobem vyjadřuje nesouhlas vůči svému kantoru. V tom lepším případě přijde přednáška o tom, jak sprostě a neuctivě se chováte k člověku, jenž je postavený nad vámi. V horším případě odejdete s kázeňským postihem, který dostaneze za to, že se pokoušíte obhájit vlastní názor, který se vašemu vyučujícímu nelíbí, či nezdá dost dobrý.
Není to úsměvné? Z jedné strany stále posloucháme, jak jednoduše zmanipulovatelnými terči jsme, ale z té druhé jsme trestáni za to, že se chceme projevit. Chápu, že mohu být utišena v momentě, kdy se vyjadřuji tak, jak je ve škole nepřípustné. Proč jsem ovšem umlčována ve chvíli, kdy mám, co říct a umím to říci na úrovni, to mi hlava nebere.

Jedná se o článek do "mých" novin, jenž jsou povinnou prací ke klasifikaci z češtiny. Usoudila jsem, že to není úplně marný, že bych mohla přihodit něco na blog, kde se vyjadřuju spisovně a slušně.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sasha Sasha | Web | 2. března 2016 v 19:11 | Reagovat

veľmi pekný článok, naozaj to tak na stredných školách funguje. sú samozrejme výnimky, ktoré ocenujú vlastný názor, škoda ,ž ich je málo

2 Aya Aya | Web | 2. března 2016 v 19:27 | Reagovat

Funguje to tak z jednoho prostého důvodu. Taktéž jsem byla několikrát potrestána "za drzost" poznámkou, důtkou nebo dvojkou či dokonce trojkou schování, neboť jsem se dovolila vyjádřit svůj vlastní názor a to většina učitelů bere opravdu velmi nelibě. V momentě, kdy vyřkneš něco jako protiargument, jim začne v hlavě spínat něco jako" je drzá, nerozumná, provokuje" ale už nevidí to, že máš prostě jiný názor. Jsi totiž ovce a tvou povinností je příjmat všechno, co ti kantor naservíruje až pod nos a ještě bys měla být ráda za to, že to vůbec dělá. Měl by ti být vzorným příkladem k tomu, jak to funguje a měla by ses zdržet všech komentářů, připomínek a nedej bože, vlastních názorů, protože myšlení v tvém věku je tak nezdravé! Musíš se přesně řídit podle toho, kdo ti co řekne, aby z tebe za pár let udělali "rozumného" člověka. Aby jsi se později začlenila do této rádoby společnosti. Jednoho obřího stáda. Našla si práci, do které budeš chodit a kde taky nebudeš smět říct nic, co by se tvým nadřízeným nelíbilo. Oni jsou jako učitelé. Jsou víš a proto netolerují vlastní názory. A víš co je úplně nejlepší? Oni úplně milují lidi bez mozku. Lidi co nemyslí a nic neříkají. Lidi co udělají přesně to, co jim řeknou. Tak je to pro ně totiž správné a tak podle nich mají lidé "fungovat". Tupé ovečky. V tupém stádu. Je mi z toho zle.

Ale všichni nakonec vyrostou a i z nezkrotných beránků a nakonec stanou krotké ovečky, které tento fakt berou však velmi opravdu nelibě, ne-li až depresivně.

So, welcome to our world. Welcome to reality.

Stupid system.

3 Nico Nico | Web | 2. března 2016 v 20:54 | Reagovat

Přesně vím o čem mluvíš. :) Máme to tak ve škole úplně stejně a je jen málo učitelů kteří o náš názor stojí. Pak ti, kteří říkají ať svůj názor řekneme nás umlčí, protože to není správně podle nich.

4 Lory Humble Lory Humble | Web | 2. března 2016 v 21:09 | Reagovat

Takřka se vším, co v článku píšeš, jsem musela souhlasit. Dle mého názoru učitelé vidí žáky prostě jako kusy na porážku a přetvářejí si je k obrazu svému. Dále nemám moc co dodat, protože bych opakovala tvoje slova.

5 NikaV NikaV | E-mail | Web | 2. března 2016 v 22:25 | Reagovat

Podobný článek o školství jsem napsala na svém blogu a do našeho školního časopisu, kde se vyjadřuji ke stejnému tématu a prakticky s tebou souhlasím (jen mluvím více obecně a ne tolik proti škole): http://story-by-nikav.blogspot.cz/2016/01/svobodne-vzdelavani-aneb-co-je-na.html

Tohle je problém našeho školství, zaseklo se někde v minulém, možná dokonce předminulém století a nehledí se na potřeby jedince a na individuální vzdělávání, kdy každý má svoje potřeby a jiné zájmy. V jiných státech je možnost svobodného vzdělávání možná, v našem jsou možnosti stále omezené.

6 jeffyblack jeffyblack | 2. března 2016 v 22:32 | Reagovat

[1]:Děkuju za pochvalu a souhlasím s tebou, člověk se pak diví s jakým odporem lidé studují.

[3]: Taky to máme ze všech stran nějaké jiné, bohužel u nás na škole převažují ti, co zkrátka mají buď pravdu nebo mají ostatní peklo.

[5]: Na článek se rozhodně podívám,se spodní částí komentáře souhlasím, všechno je tady postavené na hlavu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama